Wszystko co ma napis chardonnay świetnie się sprzedaje. Nie ulega wątpliwości, że to najpopularniejsze białe wino na świecie. To właśnie chardonnay znajduje się w grupie trzech głównych odmian dopuszczonych przepisami apelacji do produkcji szampana.
Chardonnay pochodzi z Francji, ale to prawdziwy obieżyświat wśród szczepów, bo uprawia się go niemal na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego – chardonnay świetnie przystosowuje się do rozmaitych warunków klimatycznych. Doskonałe wina chardonnay produkuje się w Australii, Chile, RPA, a przede wszystkim w Kalifornii. Interesujące rezultaty uzyskują producenci hiszpańscy i włoscy. Ale jak dotąd nigdzie nie udało się uzyskać tak wspaniałych win chardonnay jak białe burgundy.
Jaki smak ma chardonnay?
Możemy spodziewać się tu przede wszystkim dużo smaków i aromatów owocowych. Ale tak naprawdę charakter Chardonnay zależy od sposobu uprawy i produkcji. W chardonnay pochodzącym z chłodniejszych regionów świata odnajdziemy klasyczne smaki jabłek, cytrusów i minerałów. Mocno owocowe chardonnay z tropikalnymi akcentami brzoskwini i cytrusów powstaje w krajach o cieplejszym klimacie. Miłośnicy bogatych i złożonych białych win również odnajdą w chardonnay coś dla siebie. Te cięższe wina poddawane są fermentacji w dębowych beczkach, dzięki czemu zyskują charakterystyczny smak i zapach przypraw – gałki muszkatołowej, wanilii oraz… masła. Najrzadziej spotykane są długo starzone, słodkie deserowe chardonnay.
Do czego podawać chardonnay?
Chardonnay świetnie wypada jako aperitif, ale jest też doskonałym towarzyszem stołu. Dzięki jego legendarnej wręcz różnorodności można serwować chardonnay do wielu różnych potraw. Smak chardonnay doskonale komponuje się z rybami i mięsami, owocami morza, warzywami, a nawet grzybami. A jeśli mamy ochotę po prostu napić się wina? Nic nie smakuje lepiej jak lampka chardonnay wypita wieczorem przed telewizorem albo w ogrodzie pod letnim rozgwieżdżonym niebem.
Renata Pyśkiewicz – Kowalska