REGIONY NASZYCH WIN

Jakie kierunki wybrać planując enoturystykę?

Jakie kierunki wybrać planując enoturystykę

Turystyka winiarska stała się coraz częściej sposobem na spędzenie ciekawych wakacji, nawet przez osoby, które na co dzień niekoniecznie są wielbicielami wina. Trudno się dziwić: kraje słynące z uprawy winorośli, jak Hiszpania, Francja, Austria, Włochy czy Węgry jednocześnie zachwycają krajobrazami i innymi atrakcjami, a możliwość spróbowania przy okazji wytwarzanych tu win dodaje uroku całej podróży. Winiarskie podróże, czyli enoturystyka w Polsce również cieszy się coraz większą popularnością, a wiele rodzimych winnic w niczym nie ustępuje zagranicznym.

Popularność turystyki winiarskiej

Zainteresowanie podróżami winnymi szlakami wynika ze zmiany sposobu myślenia o wypoczynku. Coraz rzadziej zdarza nam się wybierać leniwe plażowanie, częściej łączymy wyjazd wakacyjny z aktywnościami, które są naszym hobby, jak sport czy właśnie próbowanie nowych winnych smaków. Regiony, w których uprawiane są winorośle, są w dodatku idealnymi celami wakacyjnych podróży. Odznaczają się dobrą pogodą, łagodnym mikroklimatem i niezapomnianymi widokami. Takie miejsca, jak Toskania, Szampania, Morawy czy nawet polskie województwo lubuskie – to świetne regiony na romantyczny weekend we dwoje czy nawet dłuższy pobyt wakacyjny.

Jakie winne szlaki wybrać za granicą?

Wśród krajów cieszących się popularnością, również ze względu na doskonałe wina, znajduje się od kilku lat Portugalia. Produkuje się tutaj przede wszystkim słynne Porto – nieco słodszy trunek odznaczający się aromatem dębu i wanilii, chętnie pijany w niewielkich ilościach wieczorową porą, ale również znakomite wina wytrawne, zarówno czerwone jak i białe. Głównym celem podróży do Portugalii jest oczywiście stolica tego kraju – Lizbona, choć warto także udać się do Porto, gdzie znajdziemy mnóstwo klimatycznych piwniczek, w których przechowywane są i prezentowane wina białe, czerwone lub wspominane już Porto.

Z kolei wytrawne wino czerwone – oznacza kierunek Hiszpania – bo to właśnie ten kraj najmocniej chyba kojarzy się z tym trunkiem. W przypadku wybrania Hiszpanii jako celu swojej winiarskiej podróży zaleca się przede wszystkim wizytę w regionie Kastylia – La Mancha, a przy okazji zahaczenie o Madryt. Pozwala to nie tylko poznać różnorodność Hiszpanii, ale także spróbować jej najlepszych win.

Symbolem winiarskiej Europy jest z pewnością także Toskania, z jej charakterystycznymi pagórkami porośniętymi winoroślą i położonymi wśród nich renesansowymi oraz średniowiecznymi, pełnymi uroku miasteczkami. Niektóre tamtejsze winnice funkcjonują od tysięcy lat, więc wybór win, a także miejsc, które warto odwiedzić jest wart nie tylko jednej podróży.

Enoturystyka polska

Również w Polsce rozwija się enoturystyka do rodzimych winnic, których najwięcej znajdziemy w województwie lubuskim. Zielona Góra oraz jej okolice słyną z łagodnego klimatu, sprzyjającego uprawie winorośli, a doroczne święta winobrania organizowane w tym mieście przyciąga wielbicieli szlachetnych, polskich trunków, którzy z przyjemnością sprawdzają regionalne produkty.

Dodaj komentarz