REGIONY NASZYCH WIN

Jakie ciekawe regiony winiarskie znajdują się najbliżej Polski?

regiony winiarskie blisko polski

Enoturystyka to jeden z popularniejszych w ostatnich latach sposobów na udane wakacje. Znużeni leniwym spędzaniem czasu na plaży, coraz częściej szukamy połączenia wakacyjnych planów z nietypową aktywnością, realizując w ten sposób swoje pasje. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się regiony winiarskie w Europie, będące jednocześnie miejscami z wielowiekową tradycją i bezcennymi zabytkami, które można odwiedzić pomiędzy kosztowaniem produktów pochodzących z tutejszych winnic. Jakie miejsca nieopodal Polski warto odwiedzić, chcąc poznać dobre, europejskie wina?

Niemieckie regiony winiarskie

Już u naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy wiele miejsc słynących z doskonałych produktów winnych, bogatej oferty ciekawego spędzania czasu i obfitujących w przepiękne krajobrazy oraz interesujące zabytki. Regiony winiarskie w Niemczech to przede wszystkim dolina Mozeli, gdzie można także poznawać krajobrazy w trakcie lotów na lotniach, góry w Wirtembergii, będące celem dla zapalonych wspinaczy, okolice rzeki Men, która zaprasza na spływy kajakowe czy Palatynat – cel wypraw motorowerowych po doskonale przygotowanych tutaj trasach. Wina Niemieckie z tutejszych upraw podawane są w lokalnych gospodach, specjalizujących się także w typowo niemieckiej kuchni.

Enoturystyka w Austrii

Cztery główne regiony winiarskie w Austrii to: Weinland – obejmujący Dolną Austrię oraz Burgenland, Styria, Wiedeń oraz Bergland – obejmujący Górną Austrię, Karyntię, Salzburg, Tyrol i Vorarlber. Tutejsze winnice oferują ogromny przekrój ciekawych gatunków wina o charakterystycznym bukiecie z wyrazistym aromatem i owocowymi nutami. Warunki klimatyczne Austrii doskonale nadają się do uprawy winorośli, kraj ten bowiem położony jest w strefie o wyraźnym podziale na sezony oraz znaczących różnicach temperatur w dzień i w nocy. Możemy więc spróbować tutaj lekkich, wytrawnych win białych, przez bardziej wyraziste trunki czerwone, a także szlachetne słodkie wina deserowe, aż po musujące wina typu Sekt czy Frizzante. Jednym z bardziej cenionych win austriackich jest Grüner Veltliner, o charakterystycznym, świeżym i lekko korzennym smaku.

Słowackie regiony winiarskie

Znakomite wina regionalne są dostępne także u naszych południowych sąsiadów – na Słowacji. Ten lubiany i odwiedzany coraz częściej przez wielbicieli narciarstwa, a także wędrówek górskich kraj może się poszczycić aż sześcioma regionami winiarskimi: małokarpackim, nitrzańskim, południowo-, środkowo- i wschodniosłowackim oraz najbardziej ekskluzywnym regionem – tokajskim, a także wyznaczonymi ośmioma szlakami winnymi dla smakoszy tych trunków. Słowackie wina cieszą się uznaniem wyrażonym m.in. w trakcie prestiżowego konkursu Concours Mondial de Bruxelle, w 2013 roku w Bratysławie, na którym otrzymały aż 60 medali, a 3 z nich przyznano najwyższą ocenę – Grand Gold. Miłośnicy win mogą więc na Słowacji skosztować rozmaitych ich rodzajów: od lekkich win białych przez delikatne, idealne na wakacje wina różowe, czerwone aż po odznaczające się wyjątkową słodyczą wina z obszaru tokajskiego.

Dodaj komentarz