Bez kategorii

Wino białe czy czerwone?

Wino to ekskluzywny trunek, który bardzo często jest towarzyszem uroczystych obiadów, kolacji czy relaksujących wieczorów z najbliższymi. Jego typ, barwa oraz smak dobierane są głównie na podstawie gustów smakowych, a także rodzajów podawanych posiłków. Kierujemy się najczęściej własnymi preferencjami, a najpopularniejszymi bez wątpienia okazują się wina białe i czerwone. Pierwsze z nich kojarzą się z bardziej delikatnym, subtelnym smakiem, drugie natomiast z mocnym i intensywnym aromatem. Organizując obiad rodzinny bądź romantyczną kolację z ukochaną osobą, bardzo często zadajemy sobie pytanie, które wino wybrać – białe czy czerwone? Poniżej postaramy się odkryć cenne właściwości i składniki odżywcze obu rodzajów. Zapraszamy do przyjemnej lektury.

Prozdrowotne właściwości wina

Podczas wyboru wina najczęściej w pierwszej kolejności patrzymy na jego barwę i wybieramy głównie spośród białej i czerwonej. Te dwa typy stanowią najczęściej spożywane trunki. Warto więc zastanowić się, co decyduje o ich kolorze i tym samym smaku oraz aromacie. To, czy uzyskamy wino białe, czy czerwone, zależy głównie od winogron. Dodatkowo wpływ na barwę ma także proces fermentacji oraz to, czy sok jest fermentowany bez skórki winogronowej, czy wraz z nią. W produkcji wina czerwonego wykorzystuje się skórkę, co pozwala na zachowanie bardziej intensywnego koloru, łączy się także z większą ilością właściwości prozdrowotnych. Można więc stwierdzić, że czerwone wino jest zdrowe – oczywiście spożywane w rozsądnej ilości. Odpowiadają za to fermentujące skórki o wielu cennych składnikach odżywczych. Nie oznacza to jednak, że białe wino pozbawione jest korzystnych właściwości zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, witaminy i minerały w nim zawarte odpowiadają za inne elementy, wpływając na inne dolegliwości, choroby i części ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na większą ilość manganu, potasu, żelaza, niacyny oraz ryboflawiny we właściwościach czerwonego wina, co daje mu nieznaczną przewagę szczególnie w zmniejszaniu ryzyka chorób serca czy wsparciu w walce z cholesterolem.

Jakie wino czerwone będzie najzdrowsze?

Wino czerwone swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza fermentacji skórki. Proces ten nie tylko odpowiada za bardziej intensywną barwę, ale przede wszystkim obecność witamin i minerałów. Zawiera większą ilość związków roślinnych, pozytywnie wpływających na zdrowie. Cenne właściwości w sposób ochronny działają przede wszystkim na układ sercowo-naczyniowy, w szczególności niwelując ryzyko chorób serca. Ma to związek z podwyższeniem poziomu dobrego cholesterolu, co jest skutecznym sposobem na jego regulację. Dodatkowo właściwości zdrowotne wina czerwonego pomagają spowolnić demencję starczą, a także złagodzić bóle stawów.

Z pewnością w tym momencie zastanawiasz się, jakie czerwone wino będzie więc najzdrowsze? Badania wskazują, że najwięcej właściwości odżywczych oraz cennych witamin, minerałów posiada trunek jak najbardziej wytrawny. Najlepiej, jeśli jest to wino francuskie, produkowane w okolicach Bordeaux. Jedną z takich propozycji, dostępną w sklepie winoland.com, będzie bez wątpienia Chateauneuf du Pape la Fagotiere o cierpkim smaku, ale niepowtarzalnych składnikach. Świetnie sprawdzi się w towarzystwie wykwintnej kolacji bądź jako pojedynczy trunek na romantyczny wieczór.

Wartościowe właściwości białego wina

Białe wino może powstawać z białych lub czerwonych winogron, lecz jego subtelna barwa zależy głównie od procesu fermentacji odbywającej się bez skórek. W związku z tym, właściwości białego wina są nieco bardziej ubogie niż w przypadku wina czerwonego, ale równie ważne. Do niepodważalnych atutów natomiast należy fakt, że białe zawiera mniejszą liczbę kalorii, przez co często jest chętniej wybierane. Charakteryzuje się bardziej delikatnym smakiem, co może trafiać w gust większości osób. W sklepie winoland.com można odkryć bogatą ofertę białego wina o cennych właściwościach, pochodzącego z różnych stron świata. Jednym z nich jest hiszpańskie Cultivar Blanco wyróżniające się wyjątkowym, wyrafinowanym smakiem. Łączy w sobie świeżość i kwasowość owoców oraz kwiatów. Luksusową propozycją będzie także wino białe Sancerre Blanc, pochodzące z Francji, zachwycające głębią smaku już od pierwszego kieliszka. Wszystkie trunki wytrawne to propozycje o ważnych właściwościach prozdrowotnych i odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, że ich wpływ na zdrowie zależy głównie od spożywania właściwej, rozsądnej ilości.

Jakie kieliszki do wina czerwonego, a jakie do białego?

To, w jakim kieliszku serwujemy wino czerwone i białe, ma istotne znaczenie w uwalnianiu aromatu oraz oddaniu prawdziwej barwy trunku. Jest to ważne szczególnie podczas organizacji uroczystych imprez, gdzie warto zadbać o estetyczne podanie alkoholu. Kieliszki różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, grubością szkła, jakością wykonania oraz kształtem. Podczas picia wina czerwonego ważne jest zadbanie o jego kontakt z powietrzem, co lepiej i szybciej uwalnia jego aromat. W związku z tym zaleca się wykorzystywanie kieliszków większych i głębszych. Najlepiej, jakby posiadały zwężające się wnętrze w formie tulipana. Dla zaprezentowania głębokiej i intensywnej barwy wina czerwonego poleca się kieliszki wykonane z najwyższej jakości przezroczystego szkła. Trunki o barwie białej nie wymagają bliskiego kontaktu z powietrzem, dlatego do ich spożywania wybiera się mniejsze i węższe kieliszki. Mniejsza konstrukcja ma za zadanie utrzymywać niższą temperaturę alkoholu.

Dodaj komentarz